datum: 14.03.2025
kategorija: novice
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBSLO) je v drugem tednu marca predstavilo pobudo Gibanje na recept, s katero želi spodbuditi redno telesno dejavnost med telesno nedejavnimi posamezniki in bolniki v okrevanju. Gre za pisni nasvet zdravnika pacientu, naj bo telesno dejaven, kot del njegove zdravstvene oskrbe. Pobuda temelji na uspešnih mednarodnih praksah in predstavlja sistematičen pristop k zmanjševanju posledic telesne nedejavnosti.
Zakaj gibanje kot del (uradno predpisane) terapije?
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) iz leta 2020 zadostno raven telesne dejavnosti dosega 80 odstotkov Slovencev, medtem ko dodatne aerobne koristi pri tem dosega 59 odstotkov odraslih prebivalcev. Kljub temu podatki kažejo, da se delež zadostno telesno dejavnih oseb zmanjšuje s starostjo, hkrati pa narašča s stopnjo izobrazbe.
"Veliko pozornosti v društvu posvečamo ozaveščanju o odgovornosti za svoje zdravje. Zavedamo se, da je gibanje ključni dejavnik pri preprečevanju bolezni, zato želimo spodbujati spremembe v vsakdanjem življenju," je ob predstavitvi pobude javnosti poudarila Ana Žličar, predsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije.
Redna telesna dejavnost je tudi eden ključnih nasvetov Evropskega kodeksa proti raku, zato pobuda Gibanje na recept temelji na znanstvenih dognanjih o pozitivnih učinkih telesne aktivnosti na zdravje.
Znanstveno dokazani učinki gibanja
"Telesna dejavnost je eno najučinkovitejših naravnih zdravil. Zmanjšuje namreč tveganja za bolezni srca, sladkorno bolezen, rakave bolezni in druge kronične zdravstvene težave," je pojasnil izr. prof. dr. Vedran Hadžić, dr. med., prodekan za pedagoško dejavnost na Fakulteti za šport.
Raziskave namreč kažejo, da redna telesna dejavnost med zdravljenjem in po njem zmanjšuje tudi stranske učinke terapij ter prispeva k boljšemu počutju bolnikov. Pri raku dojke se lahko tveganje zmanjša do 25 odstotkov, pri raku debelega črevesa pa celo do 50 odstotkov.
Kot poudarja izr. prof. dr. Jasna But Hadžić, dr. med., specialistka onkologije z radioterapijo, telesna dejavnost ne le zmanjšuje tveganje za razvoj bolezni, temveč lahko tudi podaljša življenjsko dobo in izboljša kakovost življenja.
Kako deluje recept za gibanje?
Koncept temelji na preprosti ideji: družinski zdravniki pacientom predpišejo telesno dejavnost v obliki recepta, kar povečuje njihovo odgovornost in motivacijo. "Raziskave so pokazale, da ljudje bolj resno jemljejo nasvet, ki jim je podan v pisni obliki. To je ključni razlog, zakaj smo zasnovali ta recept," je pojasnil Matej Kokalj Kokot, dr. med., specialist medicine dela, prometa in športa, prav tako s Fakultete za šport.
Prvi programi predpisovanja gibanja so se pojavili že v 80. letih, sistematični pristop pa se je razvil konec 90. let. Eden prvih programov, ki so ga spremljali v ambulantah družinske medicine, je bil Green Prescription na Novi Zelandiji.
Pobuda, ki lahko spremeni zdravstveni sistem
Novinar in voditelj Igor E. Bergant, ki je z osebno izkušnjo zgled mnogim, poudarja, da je z voljo in postopnimi koraki mogoče trajno spremeniti življenjske navade. "Odločitev za bolj aktiven življenjski slog ni bila lahka, a je bila ena najboljših, ki sem jih sprejel. Začetek je vedno težak, a z vztrajnostjo in podporo okolice je sprememba mogoča," je dejal.
Pobuda Gibanje na recept ne bo koristila le posameznikom, temveč ima potencial vplivati tudi na zdravstveni sistem. Če bi več ljudi izboljšalo telesno dejavnost, bi lahko to zmanjšalo potrebo po predpisovanju zdravil ter razbremenilo zdravstveno oskrbo.
"Družinski zdravniki vsakodnevno spodbujamo gibanje, saj vemo, da lahko bistveno izboljša zdravstveno stanje posameznika. Ta recept nam bo omogočil, da bolnikom še lažje svetujemo in jih usmerimo k ustrezni telesni dejavnosti," je zaključila asist. Mateja Kokalj Kokot, dr. med., specialist družinske medicine.
Prve recepte za gibanje lahko zdravniki že naročijo pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije, dolgoročno pa je cilj vključiti tudi rekreativne centre in druge institucije, ki lahko pripomorejo k bolj aktivnemu življenjskemu slogu vseh državljanov.
Več informacij o pobudi lahko preberete na povezavah:
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
Health New Zealand, Green Prescriptions
Utrinke z novinarske konference si lahko ogledate v spodnji galeriji. (Foto Žiga Koren)